close
Breaking news

Lato w pełni, czas więc wykorzystać doskonałą pogodę nie tylko na podróż...read more ‘Najstarszy człowiek na świecie’ chce umrzeć ? To, czego chce, to...read more Gdy kończyło się EURO 2016 trudno było wrócić do normalnego życia, bo prz...read more Śmeirć Britney Spears – Brutalnie zabita w Świecie wirtualnym Wczoraj rano,...read more Fałszywe faktury PLAY Kilka miesięcy temu oszuści rozsyłali fałszywe faktur...read more Rój dronów Rój dronów zamiast rakiet? Tytuł niczym z filmu sci-fi, jednak t...read more Jak w niewielu serialach, producentom “Świata według Kiepskich” u...read more

Siedem planet podobnych do ziemi TRAPPIST-1

Na dzisiejszej konferencji NASA ogłosiła odkrycie układu słonecznego o nazwie TRAPPIST-1 w którym znajduje się aż 7 planet bliskich rozmiarami Ziemi. Dodatkowo, obserwacje prowadzone przez naukowców potwierdzają, że na wszystkich z siedmiu planet znajduje się woda. Na trzech z nich w stanie ciekłym. Co w związku z tym?

Od początku…

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył z pomocą teleskopu w Chile układ planet w konstelacji Wodnika. Odkryte planety krążą wokół mikroskopijnej(z perspektywy naszego Słońca – 1 391 400 km średnicy) gwiazdy, posiada ona bowiem tylko 165 tysięcy kilometrów średnicy. Gwiazda ta wypromieniowuje znacznie mniej energii niż nasze słońce, dla tamtejszych planet to nie problem, z tego względu iż są one na bardzo bliskich orbitach względem słońca oraz względem samych siebie.

Woda, woda woda… może

Obserwacje, jakie przeprowadzili naukowcy prowadzą do wniosków, że na TRAPPIST-1 faktycznie może znajdować się woda. Modele klimatyczne wskazują, że woda w stanie ciekłym może znajdować się na 4, 5 oraz 6. Pierwsze trzy planety mogą być zbyt gorące, a ostatnia – zbyt zimna.

TRAPPIST-1 gdzie jesteś?

Jak już wcześniej wspomniano, nowo odkryty układ słoneczny znajduje się w konstelacji Wodnika w odległości 40 lat świetlnych od Ziemi(12 parseków). Naukowcy nigdy wcześniej nie znaleźli planet ‘ziemio podobnych’ wokół tak niewielkich gwiazd. Odnalezienie na mapie nieba TRAPPIST-1 może doprowadzić nas do kolejnych fascynujących odkryć w przyszłości.

Rozmiary planet

Mimo, że gwiazda wokół której krążą planety jest niewielka, sama wielkość oraz masa planet jest bardzo podobna do ziemskiej. Gdyby przyszło stanąć nam na powierzchni jednej z odkrytych planet, na nieboskłonie zobaczylibyśmy sąsiednie planety… z jednej strony wyglądało by to upiornie a z drugiej fascynująco.

planety1

 

A wy jak myślicie? Kiedy człowiek wreszcie wyrwie się z układu słonecznego? Za 100, 200 czy 500 lat?

 

Komentarze

komentarz

Tagi: ,

Story Page