• Print
close
Breaking news

Lato w pełni, czas więc wykorzystać doskonałą pogodę nie tylko na podróż...read more ‘Najstarszy człowiek na świecie’ chce umrzeć ? To, czego chce, to...read more Gdy kończyło się EURO 2016 trudno było wrócić do normalnego życia, bo prz...read more Śmeirć Britney Spears – Brutalnie zabita w Świecie wirtualnym Wczoraj rano,...read more Fałszywe faktury PLAY Kilka miesięcy temu oszuści rozsyłali fałszywe faktur...read more Rój dronów Rój dronów zamiast rakiet? Tytuł niczym z filmu sci-fi, jednak t...read more Jak w niewielu serialach, producentom “Świata według Kiepskich” u...read more

Powolne samochody na prąd ?

Powolne samochody na prąd?

Ostatnio usłyszałem od znajomego, że te samochody na prąd to jednak powolne są, że 150 km/h to niewiele.. a i ruszają się z miejsca nie najlepiej. Elektryki nie posiadają dużej prędkości maksymalnej, bo i po co? Nie ma w żadnym kraju europy drogi na której można pojechać szybciej niż 150km/h, a więc producenci nie skupiają się na tego typu aspektach. Samochody elektryczne mają inne, warte podkreślenia cechy pozytywne. 

Przyśpieszenie

O ile w mieście nie liczy się prędkość, liczy się na pewno ilość zużywanej energii w korku, a także dynamiczne ruszanie ze świateł. Dynamiczne i to jak! Samochody elektryczne posiadają nieporównywalnie większy moment obrotowy, niż samochody spalinowe. Jeden z najnowszych elektryków, model Tesla S P100Di według testów amerykańskiej redakcji Motor Trend przyśpiesza od 0 do 100 km/h w niespełna 2,28 sekundy! To szybciej, niż jakikolwiek komercyjnie produkowany samochód spalinowy. Swoją drogą, w przyszłości pewnie będą też dostępne kombinezony przeciw przeciążeniowe dla rajdowych kierowców elektryków. I co? Za wolno? Kolejną sprawą jest ilość energii zużywana w korkach. Jest dużo mniejsza od silnika spalinowego pracującego na wolnych obrotach.

elektryk

Nie będę się tutaj zagłębiał w aspekty ekologiczne, gdyż zdania są podzielone. Z jednej strony samochody nie kopcą, z drugiej – trzeba dużo energii do wyprodukowania baterii, a elektrownie węglowe wcale nie pomagają.

 

Minusy samochodów elektrycznych

Do minusów takich konstrukcji możemy zaliczyć na pewno długi czas ‘tankowania’ tudzież ładowania, jak kto woli. Z klasycznego gniazdka samochód o zasięgu 200 – 300 km ładuje się około 8 godzin, z gniazda 3-fazowego czas skraca się do 4 godzin. A stacje? W Polsce powstaje coraz więcej stacji tzw Superchargerów, gdzie można naładować baterię w 20 – 40 minut.

Kolejnym minusem jest zasięg samochodów, ten, zależnie od zastosowanych baterii wahać się może od 150 do 450 km. O ile w warunkach polskich taki zasięg był by akceptowalny.. o tyle w krajach takich jak USA to wciąż niewiele, jednak to amerykanie przodują w kupnie samochodów elektrycznych.

Podsumowując, samochody elektryczne są idealnymi pojazdami do ruchu miejskiego, nadają się do jazdy do pracy czy na ‘niedzielny obiad’. Nie nadają się natomiast na dłuższe trasy, no chyba że po drodze będą Superchargery, ale w innym przypadku wymaga to planowania podróży niemal tak precyzyjnie jak przesiadki pomiędzy samolotami.

 

 

Komentarze

komentarz

Tagi: , , , ,

Story Page