• Print
close
Breaking news

Lato w pełni, czas więc wykorzystać doskonałą pogodę nie tylko na podróż...read more ‘Najstarszy człowiek na świecie’ chce umrzeć ? To, czego chce, to...read more Gdy kończyło się EURO 2016 trudno było wrócić do normalnego życia, bo prz...read more Śmeirć Britney Spears – Brutalnie zabita w Świecie wirtualnym Wczoraj rano,...read more Fałszywe faktury PLAY Kilka miesięcy temu oszuści rozsyłali fałszywe faktur...read more Rój dronów Rój dronów zamiast rakiet? Tytuł niczym z filmu sci-fi, jednak t...read more Jak w niewielu serialach, producentom “Świata według Kiepskich” u...read more

Najszybszy samoloty

Najszybszy samolot

Przed wami, szotamiascy galeria najszybszych pojazdów latających, miłego czytania i oglądania!

 

Cessna Citation X

Cessna Citation X jest aktualnie najszybszym pasażerskim samolotem stosowanym w powszednim użytku. Samolot jest  odrzutowcem z którego korzystają najbogatsi biznesmeni świata. Maszyna ma 22 metry długości i prawie tyle samo rozpiętości skrzydeł(20 metrów). Citation X jest lekki, bo waży tylko 10 ton i może przewieść 14 osób włączając w to 2 pilotów. Na chwilę obecną cena samolotu wynosi 23 miliony dolarów.  Sam samolot, mimo że produkowany od 1996 roku, to nie ma sobie równych w swojej klasie – potrafi latać z prędkością 976 km/h w locie ciągłym, natomiast jego maksymalna prędkość wynosi 1145km/h  

fot. domena publiczna

 

Concorde

Legenda francuskiego lotnictwa, Concorde jest najszybszym do tej pory, wycofanym z użycia samolotem pasażerskim. Pierwszy lot ponaddźwiękowy wykonano z pomoca tego samolotu w 1969 roku. Samolot osiągał prędkość nominalną na poziomie 2150km/h, a maksymalną – 2270km/h. Fakt, że samolot pokonywał barierę dźwięku powodowało szereg problemow takich jak np. gromy dźwiękowe pod szlakami lotniczymi, dodatkowo zużywał duże ilości paliwa w stosunku do niewielkiej ilości przewożonych pasażerów – 128.  Samoloty Concorde były używane do 2003 roku, kiedy to zostały wycofane z produkcji, a jedna z ostatnich sztuk została przewieziona do muzeum lotnictwa.

Concorde.planview.arp

fot. domena publiczna

MiG-25

MiG-25 jest najszybszym samolotem uzbrojonym, jest to bardzo stara konstrukcja, która powstała w latach 60 ubiegłego wieku a jego prędkość maksymalna wynosiła 3470km/h.  W standardowym uzbrojeniu samolotu znalazło się 4 rakiety, które umieszczone były pod skrzydłami oraz działko automatyczne. Maksymalna wysokość na jaką wznosi się MiG-25 wynosi 30 kilometrów, natomiast jego zasięg na jednym ‘tankowaniu’ wynosi 1700 km.

mig25

fot. domena publiczna

SR-71 Blackbird

Blackbird jest samolotem firmy Lockheed, zaprojektowany został w latach 60 ubiegłego wieku i rozwijał prędkość 3530km/h. Samolot był nieuzbrojony, pełnił funkcję patrolową granic USA. Ze względu na pojawienie się satelit na orbicie, Blackbird stracił na znaczeniu. Jego futurystyczny wygląd jednak zainspirował również twórców komiksowego świata Marvela, gdzie był transportem dla grupy ‘X-Men’.

blackbird

fot. domena publiczna

X-43

X-43 jest maszyną latającą stworzoną przez NASA. Samolot ten pobił rekord prędkości w roku 2004  i rozpędził sie do zawrotnej prędkości 11760 km/h.. a następnie spadł do morza.. 😉 Nie do końca można to nazwać samolotem, a raczej konstrukcją latającą. Upadek do morza był zaplanowaną częścią trasy samolotu. X43 został wyniesiony za pomocą bombowca na wysokość 30 kilometrów, a potem za pomocą specjalnie przygotowanej rakiety. Samolot zwiększył swoją prędkość o prawie 5 700 km/h w ciągu 10 sekund, przyjmując prędkość początkową na poziomie 6000 km/h daje to prawie 12 000 km/h!

x43

fot. domena publiczna

 

Komentarze

komentarz

Tagi: , , ,

Story Page