close
Breaking news

Lato w pełni, czas więc wykorzystać doskonałą pogodę nie tylko na podróż...read more ‘Najstarszy człowiek na świecie’ chce umrzeć ? To, czego chce, to...read more Gdy kończyło się EURO 2016 trudno było wrócić do normalnego życia, bo prz...read more Śmeirć Britney Spears – Brutalnie zabita w Świecie wirtualnym Wczoraj rano,...read more Fałszywe faktury PLAY Kilka miesięcy temu oszuści rozsyłali fałszywe faktur...read more Rój dronów Rój dronów zamiast rakiet? Tytuł niczym z filmu sci-fi, jednak t...read more Jak w niewielu serialach, producentom “Świata według Kiepskich” u...read more

Inteligentne zegarki: 70 lat smartwatchy

Inteligentne zegarki: 70 lat smartwatchy

Jeśli ktoś zapytał by Was o to, kto wymyślił pierwszy inteligentny zegarek od razu na usta cisnęła by się wam odpowiedź ‘Apple’. Ale czy na pewno?  Oczywiście, nic bardziej mylnego.

Radiofon

Koncepcja smartwachy sięga aż lat 40 ubiegłego stulecia i spopularyzowała się wraz z wydanym w 1946r.  komiksem Dick Tracy, w którym tytułowy bohater nosił na swoim nadgarstku ‘radiofon’ a więc zegarek z funkcją krótkofalówki/telefonu. Kilka firm próbowało sprowadzić do świata realnego komiksowy twór jednakże ówczesna technologia na to nie pozwalała.

Pierwszy cyfrowy zegarek

70latzegarkow_2

Źródło: crazywatches.pl

Nam wydawać się może, że cyfrowe zegarki nie mają nic wspólnego ze smartwatchami, chociaż z drugiej strony zasada działania jest podobna – mają układ drukowany i źródło zasilania w postaci baterii. Oczywiście, z naszej perspektywy nie jest to inteligentny zegarek. Jeśli jednak wcielimy się w konsumenta lat 70, zegarek który wyświetla cyfry i elektronikę w środku będzie jak najbardziej smartwachem.  Takim produktem był zegarek o nazwie Pulsar, zaprojektowany przez firmę Hamilton w 1972 roku.  Pulsar posiadał czerwony wyświetlacz LED… i na tym kończyła się jego cyfrowość. Całość była zamknięta w obudowie pokrytej 18 karatowym złotem i kosztowała ówcześnie 2 100$ ( a więc około 11 950$ dziś).

Terminal na nadgarstku

70latzegarkow_3

Źródło: indeema.com

Od premiery Pulsara producenci prześcigali się w pomysłach na inteligentne zegarki. Dziesięć lat po Hamiltonie pojawiła się ciekawa propozycja terminala na nadgarstku. Był to Seiko RC-1000 który posiadał sześć klawiszy funkcyjnych oraz monochromatyczny wyświetlacz, pozwalał on na wyświetlanie dwóch linii tekstu. Więc dlaczego terminal? Ponieważ była możliwość podłączania zegarka do dedykowanej klawiatury i ten zachowywał się niczym terminal komputerowy.

SEIKO MessageWatch

70latzegarkow_4

Źródło: flickr.com

W 1995 firma Seiko wydała MessageWatch który umożliwiał sprawdzenie kto do nas dzwoni(pamiętajmy, że wtedy telefony były duże i ciężkie). Zegarek komunikował się z telefonem, za pomocą radia FM. W związku podatnością sieci na ataki oraz szpiegostwo Seiko zrezygnował z utrzymania tej usługi cztery lata później. 31 grudnia 1999 roku sieć została wyłączona.

Zegarek opensource z Linuksem

5ibm

Źródło: wareable.com

W 1998 roku Steve Mann stworzył pierwszy zegarek ‘inteligentny’ na którym zainstalowana była najnowsza wtedy wersja Linuksa. Wielu do dziś nazywa go ojcem wearable.  Dwa lata później IBM, bazując na projekcie Manna wyprodukowało prototyp zegarka o podobnej funkcjonalności. Zegarek nazywał się IBM WatchPad 1.5. Miał wiele znajomych nam technologii takich jak łączność Bluetooth, czytnik linii papilarnych, akcelerometr oraz możliwość wykonywania komend głosowych. Wysoka cena produkcji sprawiła, że ten nigdy nie pojawił się na rynku.

Pierwszy smartwatch Samsunga

SAMSUNG CSC

Źródło: phonearena.com

Kolejnym inteligentnym zegarkiem który pojawił się na rynku u schyłku tysiąclecia był Samsung SPH-WP10. Zegarek umożliwiał łączność Bluetooth z telefonem komórkowym oraz pozwalał na rozmowę przez tenże. Bateria pozwalała na prawie 90 minut rozmowy lub 60 godzin pasywnego połączenia z telefonem.

Peeble czyli powrót inteligentnych zegarków

70latzegarkow_6

Źródło: Peeble.com

Peeble, bo tak się nazywa zegarek który po prawie 14 latach znikomej popularności smartwatchy wkradł się do serc klientów i zebrał w kampanii crowdfundingowej Kickstartera prawie 10 milionów dolarów. Kampanie ufundowało prawie 70 000 osób. Posiadał wyświetlacz w technologii e-ink, łącze bluetootch oraz akcelerometr. Dodatkowo producent udostępnił platformę SDK dzięki której rzesze programistów mogły pisać aplikacje na swój ulubiony zegarek – Peeble.

Samsung, Apple, Motorola i inni

70latzegarkow_7

Źródło: apple.com

Duże korporacje widząc popularność, jaką zyskał Kickstarterowy projekt, zaczęli wydawać swoje zegarki inteligentne. Programiści natomiast rozpoczęli pisanie całych platform na smartwatche. Dziś rynek zegarków jest wart miliardy dolarów.

Komentarze

komentarz

Tagi: , ,

Story Page