close
Breaking news

Lato w pełni, czas więc wykorzystać doskonałą pogodę nie tylko na podróż...read more ‘Najstarszy człowiek na świecie’ chce umrzeć ? To, czego chce, to...read more Gdy kończyło się EURO 2016 trudno było wrócić do normalnego życia, bo prz...read more Śmeirć Britney Spears – Brutalnie zabita w Świecie wirtualnym Wczoraj rano,...read more Fałszywe faktury PLAY Kilka miesięcy temu oszuści rozsyłali fałszywe faktur...read more Rój dronów Rój dronów zamiast rakiet? Tytuł niczym z filmu sci-fi, jednak t...read more Jak w niewielu serialach, producentom “Świata według Kiepskich” u...read more

Fałszywe faktury PLAY i groźny wirus

Fałszywe faktury PLAY

Kilka miesięcy temu oszuści rozsyłali fałszywe faktury do abonentów sieci PLAY, co prawda stosunkowo łatwo było rozróżnić faktury fałszywe i oryginalne, jednak niektórzy dali się na to złapać i słono zapłacili – a operator sieci PLAY nie poczuł się do odpowiedzialności aby wypłacić jakieś odszkodowania – bo przecież nigdy tych pieniążków nie zobaczyli i nie są w stanie stwierdzić, czy ktoś rzeczywiście zapłacił.

Nowe, lepsze fałszywe faktury PLAY

Około 28 grudnia 2016 r. wielu abonentów sieci PLAY otrzymało kolejne fałszywe wiadomości, co gorsze tych faktur nie da się praktycznie odróżnić od oryginałów gdyż wyglądają tak samo. Posiadają spersonalizowane pola, adresatem z pozoru jest biuro obsługi klienta PLAY – awizo@mojefinanseplay.pl. Przycisk, który zachęca do wcześniejszego opłacenia rachunku kartą kieruje nas do specjalnie spreparowanej strony, na której możemy wpisać numer karty i przeprowadzić ‘płatność’ – w rzeczywistości, dane karty lądują u cyberoszusta.
Jedną z dwóch różnic w fałszywej fakturze jest brak polskich znaków, a kolejna niespodzianka opisana jest poniżej.

Nie tylko fałszywa faktura

Jako dodatek do fałszywej wiadomości, cyberprzestępca dorzuca nam wirusa. Zagrożony plik jest spakowany w archiwum RAR, a jest nim(pod przykrywką faktury o rozszerzeniu pdf) specjalnie przygotowany skrypt, który po włączeniu pliku instaluje nam w systemie niepożądane programy. Programy te umożliwiają cyberprzestępcy kradzież naszych danych osobistych, numerów kart oraz danych logowania do wielu serwisów.

Uwaga, nawet ścisłe filtry GMAIL’a nie wykryły zagrożenia czyhającego w archiwum zawirusowanej wiadomości, dlatego zaleca się czujność.

Jak uniknąć niebezpieczeństwa i zapłacić fakturę?

Jesli chcecie zapłacić fakturę za rachunek telefoniczny/internet w sieci Play, jest możliwość sprawdzenia dokładnego numeru konta oraz numeru faktury w serwisie Play24 lub w smartfonie z kartą sieci P4 po wpisaniu kodu USSD – *125#

Warto napomnieć że przyda się Wam program antywirusowy, który zablokuje niechcianego wirusa. Bądźcie czujni – SZOTAMIACY!

Komentarze

komentarz

Tagi: , , , ,

Story Page